W przypadku konieczności uzyskania wynagrodzenia za wykonanie prac związanych z budową sieci wodno-kanalizacyjnej skorzystaj z usług prawnych Radcy Prawnego Grzegorza Kowalskiego. Jako doświadczony prawnik zapewnia kompleksową pomoc w negocjacjach z właściwymi organami administracyjnymi oraz uzyskam należne środki finansowe. Kancelaria prawna z siedzibą w Legnicy przy ul. Łokietka 18 zapewnia gwarancję jakości świadczonych usług prawnych, co pozwoli Państwu mieć pewność, że sprawa zostanie załatwiona profesjonalnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Skontaktuj się w celu omówienia szczegółów oraz ustalenia dalszych kroków w sprawie zwrotu kosztów budowy sieci wodociągowej. Otrzymasz fachowe doradztwo na każdym etapie postępowania.
Wynagrodzenie za wybudowanie sieci wodno-kanalizacyjnej
Budowa i rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej należy do zadań własnych gminy. Z uwagi na dynamiczny rozwój budownictwa w ostatnich latach gminy nie są w stanie nadążyć za oczekiwaniami inwestorów budujących domy jednorodzinne lub wielorodzinne.
Chcąc doprowadzić do dalszej rozbudowy, gminy wydają warunki techniczne na budowę sieci wodnokanalizacyjnej inwestorom, którym umożliwiają budowę sieci na własny koszt. Budowa odbywa się rzecz jasna na podstawie przepisy prawa budowlanego i winna spełniać wszelkie kryteria określone w warunkach technicznych wydanych przez gminę. Gmina po zakończeniu prac budowlanych dokonuje tzw. prób szczelności sieci, weryfikuje i sprawdza jej stan i zastosowane materiały porównując z wytycznymi wskazanymi w warunkach technicznych. W przypadku poprawnego wybudowania sieci następuje protokolarny odbiór sieci przez reprezentantów gminy i inwestora.
Zgodnie z przepisami sieć nie stanowi części składowych gruntu.
W momencie, w którym gmina przyłączy wybudowaną sieć do już istniejącej, to zgodnie z przepisami sieć ta nie stanowi części składowych gruntu. Przyłączenie sieci nastąpi zwykle po podpisaniu umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków przez któregokolwiek właściciela nieruchomości korzystającego z wybudowanej sieci. Skutek w postaci niezaliczenia wybudowanej sieci do części składowych gruntu oznacza, że ten co wybudował tę sieć na własny koszt co do zasady pozostaje jej właścicielem. Nawet pomimo faktu, że nie jest właścicielem gruntu, na którym została ona wybudowana.
We wskazanych wyżej przypadkach, osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń sieci wodno-kanalizacyjnej i jest ich właścicielem, może żądać, aby gmina, która przyłączyła urządzenia do swojej sieci, nabyła ich własność za odpowiednim wynagrodzeniem.
Sprawa jest złożona i wymaga doświadczenia. Istotne jest skompletowanie całości dokumentacji budowlanej, a także określenie wysokości należnego wynagrodzenia. Warto znać swoje prawa. Wynagrodzenia oferowane ugodowo przez gminy stanowią zwykle ułamek kwoty rzeczywiście należnej.
W przypadkach wskazanych powyżej warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który przeanalizuje stan sprawy i wskaże możliwe dalsze działania. Posiadam wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw o wynagrodzenie za wybudowanie sieci wodnokanalizacyjnej. Zachęcam do kontaktu na każdym etapie inwestycji.