Poszukujesz rzetelnego prawnika, który pomoże uzyskać zwrot z nadpłaty kredytu frankowego. Radca Prawny Grzegorz Kowalski od lat z powodzeniem pomaga „frankowiczom” – klientom banków, którzy wzięli kredyt we franku szwajcarskim. Kancelarię Radcy Prawnego G. Kowalskiego znajdziesz w Legnicy na ulicy Władysława Łokietka 18. Skontaktuj się niezwłocznie mailem lub telefonicznie, otrzymasz usługi z gwarancją jakości.
Zwrot z nadpłaty kredytu frankowego
W czasie, gdy wartość franka szwajcarskiego była niska, popularny był wśród Polaków kredyt hipoteczny udzielany właśnie w tej walucie. Zwykle kredytobiorcy otrzymywali środki w złotówkach, a fakt udzielenia kredytu w walucie obcej istniał tylko jako zapis umowny. Bank stosował zwykle swoje własne przeliczniki kursu walut, działając na niekorzyść kredytobiorcy. Kampanie reklamowe zachęcały kredytobiorców do zaciągania kredytów we frankach jako najbardziej opłacalnego, albowiem frank szwajcarski miał nadal tanieć. Problemy dla kredytobiorców rozpoczęły się oczywiście, gdy frank gwałtownie podrożał. Z mojej praktyki i kontaktów z klientami wynika, że niektórzy kredytobiorcy mieli sytuacje, że pomimo wieloletnich okresów spłaty kwota zobowiązania nie malała a nadal rosła.
Klienci jako konsumenci nie zawsze posiadają wiedzę prawną, a zapisy w umowach z bankiem są zagmatwane i trudne do zrozumienia.
Bank jest zawsze zobligowany stosować się do przepisów prawa. Banki niejednokrotnie nie wskazywały na ewentualne ryzyko zmiany kursu, nadto tylko na papierze kredyt był udzielany we frankach szwajcarskich. Wypłaty były udzielane często w złotówkach, a wpłaty rat również w złotówkach. Bank przewalutowywał kwoty wpłat na podstawie własnych tabel kursowych odbiegających rzecz jasna na niekorzyść konsumenta od średnich stawek kursowych ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.
Podstawa do dokonania analizy zapisów umowy o kredyt frankowy.
Powyższe praktyki i wiele innych dają podstawę do dokonania analizy zapisów umowy o kredyt frankowy pod kątem możliwości zastosowania przepisów o niedozwolonych postanowieniach umownych. Wskazać należy, że postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Jeżeli postanowienie umowy nie wiąże konsumenta, strony są związane umową w pozostałym zakresie. Umowa taka tym samym może zostać unieważniona.
Zachęcam do kontaktu z moją Kancelarią celem przeanalizowania zapisów umowy i ustalenia wspólnie z klientem dalszych możliwych działań prawnych. Istotne jest to, że warto przeanalizować również już spłacone umowy o kredyt hipoteczny udzielony we frankach. W każdym z przypadków, gdy istnieją w umowie zapisy niedozwolone – tzw. abuzywne, istnieje możliwość unieważnienia umowy. Dotyczy to sytuacji umów aktywnych jak i spłaconych. Reprezentuję klientów na każdym etapie postępowania w tym jako profesjonalny pełnomocnik procesowy przed sądem. Warto zapoznać się u specjalisty z możliwościami prawnymi, jakie istnieją celem dochodzenia swoich praw przed sądem. Powyższe ma wymierne korzyści, bo oczywiście oprócz poczucia sprawiedliwości istotny również pozostaje aspekt ekonomiczny poprzez zmniejszenie zobowiązań względem banku.