Poszukując prawnika często zadajemy sobie podstawowe pytania: kim jest prawnik, czym różni się radca prawny od adwokata. Istnieje wiele pojęć dotyczących zawodu prawnika. Kancelaria prawna, Kancelaria radcy prawnego, Kancelaria adwokacka. Często stosuje się grzecznościowe zwroty jak mecenas czy pełnomocnik. Już na wstępnym etapie wyboru osoby, której powierzymy prowadzenie swojej sprawy sądowej czy udzielenie porady prawnej mamy problemy z uwagi na wiele pojęć określających profesjonalnego pełnomocnika.
Prawnik
Należy wyjaśnić, że zwyczajowo definicją prawnika określa się ogólnie osobę, które ukończyły magisterskie studia prawnicze. Prawnik po ukończeniu studiów podejmuje decyzję o dalszym możliwym kształceniu.
Profesjonalny pełnomocnik
Profesjonalnym pełnomocnikiem określa się zarówno radcę prawnego jak i adwokata.
Radca Prawny
Osoba, która została wpisana na listę radców prawnych i złożyła ślubowanie może wykonywać zawód radcy prawnego.
Świadczenie pomocy prawnej na rzecz klientów przez radcę prawnego może polegać na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy.
Radcy prawnemu przysługuje zwyczajowy tytuł „mecenas”. Radca prawny może być obrońcą w każdej sprawie karnej jeśli jednocześnie nie pozostaje w stosunku pracy.
Radca prawny może tym samym reprezentować klienta przed sądami powszechnymi w sprawach cywilnych w tym rozwodowych, rodzinnych a także karnych.
Radca prawny jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzieleniem pomocy prawnej.
Adwokat
Osoba, która uzyskała wpis na listę adwokatów może wykonywać zawód adwokata. Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.
Adwokatowi przysługuje zwyczajowy tytuł „mecenas”. Adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej.
Różnice pomiędzy radcą prawnym a adwokatem
Aktualnie w zakresie świadczenia pomocy prawnej radcy prawni i adwokaci posiadają tożsame uprawnienia w zakresie porad prawnych i reprezentowania przed sądami i organami administracji. Jedyną istotną różnicą jest możliwość świadczenia pomocy prawnej przez radcę prawnego w ramach stosunku pracy, co jest wykluczone w przypadku adwokatów. Radca prawny zatrudniony w ramach stosunku pracy nie może pełnić funkcji obrońcy w postępowaniu karnym. Co istotne w przypadku nie pozostawania radcy prawnego w stosunku pracy może on świadczyć pomoc prawną w takim samym zakresie jak adwokat. Stąd też radca prawny dla przykładu może być obrońcą w postępowaniu karnym, prowadzić sprawę o rozwód, sprawę rodzinną, o zapłatę, sprawy administracyjne.
Dokonując wyboru właściwego prawnika dla naszego problemu prawnego należy posługiwać się przede wszystkim zakresem jego specjalizacji, doświadczeniem i kompetencjami. Z uwagi na mnogość problemów prawnych w oczywisty sposób zarówno radcy prawni jak i adwokaci zwykle określają zakres swoich specjalizacji.